Copak vůbec Pu-Erh je?

 

Pu-Erh je speciální druh čaje vyráběný z velkolistého druhu čajovníku Camellia Sinensis – druh Assamica. Své jméno získal po okresním městě Pu’er ležícím v provincii Yunnan na jihozápadě Číny, kam byly za starých časů z okolních hor snášeny očesané čajové lístky k dalšímu zpracování. Rozlišují se 2 základní druhy Pu-Erhu: zelený (syrový, raw, sheng), který je před slisováním do nejrůznějších tvarů jen málo fermentován nebo neprochází fermentací vůbec (resp. k jeho fermentaci dochází až během skladování již slisovaného čaje), a černý (tmavý, vyzrálý, ripe, shu), jež před slisováním nebo uskladněním neslisovaných listů prochází různými stupněmi fermentace…

V České republice je známá především tmavá varianta Pu-Erhu. Nálev tohoto čaje je hodně tmavý, při delším louhování vypadá téměř jako káva. Má velmi plnou, silně zemitou chuť, která u lidí neznalých Pu-Erhu vyvolává různé, ne vždy příliš libé, pocity. Velmi však záleží na způsobu přípravy a na kvalitě čaje. Obecně platí, že čím starší a také kvalitnější Pu-Erh máme, tím jemnější je jeho chuť, ale naopak čím déle jej louhujeme, tím hrubší a zemitější chuť bude čaj mít.

malý čajový stromek Pu-Erh

Ano, Pu-Erh je jedním z mála čajů, který s věkem nabývá na kvalitě, ovšem je-li správně skladován. Čajové lístky je možné zalévat opakovaně. Pokud čaj budete připravovat způsobem kung fu cha, traduje se, že co rok stáří čaje, to jeden nálev, avšak i zde záleží na délce louhování, celkové kvalitě čaje a pak také samozřejmě na chuťových požadavcích konzumenta. Zde doporučuji každému, aby vyzkoušel více způsob přípravy Pu-Erhu, ať již tmavého nebo zeleného, a připravoval jej tak, jak mu chutná nejvíce. Neexistuje totiž žádný univerzální způsob přípravy, kterého je nutné se držet.

Vůně tmavého Pu-Erhu je také velmi charakteristická, zkrátka nezaměnitelná. Je poměrně zemitá, ale přitom s jemně nasládlým podtónem. Dokáže ji však stejně jako chuť tohoto čaje ocenit pouze ten, jemuž Pu-Erh učaroval.

Pu-Erhu je přisuzováno mnoho léčivých účinků, např. lepší metabolismus tuků a s tím související možnost úbytku na váze, snížení hladiny cholesterolu, zlepšení trávení a pročištění střev, detoxikace organizmu atd. Údajně je také prospěšný při poalkoholových stavech, kdy se po požití čaje odbourává alkohol z těla až 2x rychleji. Ať už Pu-Erh pomáhá při hubnutí či snižování hladiny cholesterolu nebo ne, rozhodně se účinek nedostaví, pokud člověk nebude dbát na své zdraví, nebude se dostatečně hýbat a zdravě se stravovat.

One thought on “Copak vůbec Pu-Erh je?”

  1. Jestlipak víte, že rod Camelia se jmenuje po Moravanovi? Tedy ne že by jej Georg Joseph Camel (1661 – 1706) objevil, ale C. Linné použil jméno jezuitského badatele a lékárníka v koleji v Manile na Filipínách, když hledal nová rodová označení.

    To se mi líbí

Zanechat odpověď

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

Logo WordPress.com

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

Twitter picture

Komentujete pomocí vašeho Twitter účtu. Odhlásit /  Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

Připojování k %s

%d blogerům se to líbí: