Od vás: Yunnan Tuocha

Yunnan Tuocha 

Lisovaný Pu-erh s výjimkou mini Tuocha ve zdejších (=německých) obchodech rozhodně nepatří mezi běžně dostupné zboží. Když jsem zakopl o 100 gramovou Tuocha, ihned jsem po ní sáhl. Čaj byl uchováván v pěkné krabičce, avšak samotná tuocha byla volně ložená, nikoliv zabalená v papíru, jak jsem očekával.

Yunnan Tuocha Yunnan Tuocha

Název: Yunnan Tuocha THÉ
Charakter: Tmavý
Hmotnost: 100g
Cena: 125Kč/100g (4,5€)
Prodejce:
     Die Teekiste
     Mohlenhofstraße 8
     20095 Hamburg
     Germany
Výrobce: ???/CNNP
Rok výroby: ???

Yunnan Tuocha Yunnan Tuocha

Půvab této „misky“ spočívá především v její vůni. Když jsem si tuochu přinesl domů, mohl jsem se „učichat“. Krabička mě nenechala klidným ani deset minut. Neustále jsem byl nucen nadzvedávat víko a můj nos za ustavičného nasávání vůně tisknout k hnízdu. Typicky zemitá vůně Pu-erhu nenabývala takové intenzity, což by mě za normálních okolností spíše mrzelo, byla však zjemněna vanilkovým nádechem a tím celá vůně dostala půvabné kouzlo přitažlivosti. Po důkladné fotodokumentaci a ustavičném čichání jsem se pustil do srdceryvné činnosti a to rozdrobení misky pro následnou konzumaci. Misku jsem nedrobil najednou, nýbrž vždy pro jednotlivou přípravu čaje. Porcování probíhalo bez větších obtíží za pomocí malého kuchyňského nože, dařilo se mi celkem lehce ulamovat větší části, takže nedocházelo k markantnějšímu poškozování čajového listu.

Yunnan Tuocha Yunnan Tuocha

Po výluhu jsem byl samozřejmě po výše zmíněném nesmírně zvědav na vůni jak luhovaného listu, tak na vůni tekutiny, v níž byly listy smočené. Vůně listu byla velmi intenzivní, zemitá, pro Pu-erh tradiční, jen více výrazná a to v dobrém smyslu slova. Po nasátí vůně se mi okamžitě vybavily všechny prožitky s Pu-erhem spojené a zaplavila mě silná vlna emocí. Samotná vůně čaje pak už tak ohromující nebyla. Paradoxně nebyla příliš výrazná, avšak uspokojující. Po prvních doušcích čaje jsem byl mile překvapen, jaké kulaté chuti se mi dostalo. Žádné tóny nepřečnívaly a všechny mé chuťové buňky ponechala v harmonickém souznění. Do teď čaj zanechával více než dobré dojmy, ale nutno říci, že chuť i přes její čistost nenabízela nic mimořádného. Příjemná kulatá chuť jinak typického charakteru pro běžný sypaný Pu-erh byla navíc vykoupena menší výrazností zemitých tónů a pro mě tedy i plností, kterou právě u Pu-erhu mám tolik rád. Jinak čaj pěkně barvil, tudíž jsem se mohl kochat tmavě rudohnědou barvou, přes kterou téměř nebylo vidět dno šálku.

Yunnan Tuocha Yunnan Tuocha

Čaj připravovaný ve zhongu byl schopen dát 4-5 vyrovnaných nálevů, přičemž od pátého chuť rychle slábla, stejně tak se začala vytrácet i barva. Půllitrová konvička mi byla schopna nadělit jeden nálev obdobné (možná i lepší) kvality jako první čtyři ve zhongu. Druhý nálev byl stále pěkné barvy, avšak intenzity chutě o poznání slabší. Množství čaje, které jsem na přípravu upotřebil těžko odhadovat, ale mělo by se pohybovat mezi 5-10g, přičemž u přípravy ve zhongu by se dávka měla blížit k nižší hodnotě a dávka u konvičky k vyšší. Přípravu jsem prováděl u mě už tradičním způsobem. Přípravě ve zhongu předcházel oplach čaje, zaléval jsem vodou o teplotě co možná nejvíce se blížící k 100°C, první nálev 30 sekund a pak dle citu dobu prodlužovat – většinou okolo 20 sekund. V konvičce jsem čaj ponechal napospas téměř vařící vodě cca 6 minut a druhý čas výluhu se blížil k 10 minutám.

Yunnan Tuocha

Tuocha určitě neoslní, ale zajisté ani neurazí. Čajík k příjemnému popíjení u kterého určitě zažijete pěkné chvilky, navíc za velmi přijatelnou cenu. Pokud nepatříte mezi vyznavače, mezi které já patřím, tradičně silných Pu-erhů s notnou dávkou zemitosti, ponechávající dobu výluhu prvního nálevu s perverzní radostí i přes deset minut, tak si připočtěte k hodnocení tohoto čaje ještě pár bodíků k dobru. Tato tuocha je k dostání i u nás.

Yunnan Tuocha Yunnan Tuocha


Autorem tohoto článku je Blueworld, čajový redaktor skvělého čajomileckého portálu e-cajovna.net, na němž tento čánek také najdete. Doporučuji vám návštěvu ;o)       

6 komentářů: „Od vás: Yunnan Tuocha“

  1. No abych poskytl druhý pohled na tento čaj, tak já totu tuochu koupil, ochutnal a vyhodil. Už je to déle co jsem ji zkoušel, ale pamatuju si, že jsem postrádal jemnou a vyrovnanou chuť. Jak už to ale u puerhů bývá, mohl v této krabičce být v mém případě zcela jiný čaj.

    To se mi líbí

  2. pouze doplnim, ze jsem tuto tuochu osobne nekolik let prodaval v jedne prazske cajovne a nikdy se mi nestalo, ze by v krabicce byla ulozena volne (tedy nezabalena v papire). Mozna ze ten papirovy prebal skoncil u nejakeho neprilis feroveho zberatele….

    To se mi líbí

Zanechat odpověď

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

Logo WordPress.com

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

Twitter picture

Komentujete pomocí vašeho Twitter účtu. Odhlásit /  Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

Připojování k %s

%d blogerům se to líbí: