Dehong bamboo log of raw Pu-Erh

Dehong bamboo log of raw Pu-Erh

Před nedávnem, při mém čajovém výletu do Prahy, jsem si krom jiného koupil také vzorek tohoto zajímavého čajíku na „košt“. Jelikož je mezi ostatními, na českém trhu dostupnými, Pu-Erhy tak trošku raritkou, rozhodl jsem se, že vám jej alespoň trošku představím.

Bližší info:
Druh: zelený Pu-Erh vlisovaný do kmene vzrostlého bambusu 
Hmotnost: více než 2kg (hmotnost čaje v kmeni)
Rok výroby: 2005
Výrobce: ???/Dehong Tea Factory (dle Amany) 
Dovozce do ČR: Amana s. r. o.
Prodejce: Amana s. r. o.
Cena: 105Kč/100g nebo 1917Kč za celý kus

Dehong bamboo log Dehong bamboo log

Jedná se o čaj z lístků divoce rostoucích čajovníků z yunnanské oblasti Dehong, které se nechaly zavadnout na slunci, napařily se a napěchovaly do části čerstvého kmene vonného bambusu. V bambusovém kmeni pak byl čaj „opékán“ nad ohněm, díky čemuž bambus postupně vysychal a do čaje se tak uvolňovalo jeho aroma. Tímto způsobem zpracování je dosaženo velmi zajímavé chuti a vůně čaje.

Dehong bamboo log Dehong bamboo log

Čajové lístky před zalitím mají poměrně nevýrazkou vůni, která však vynikne po jejich zalití. Je taková zvláštní, lehce kouřová s exotickým nádechem, který je způsoben patrně oním bambusem, do nějž je Pu-Erh napěchován. Čajové lístky jsou spíše větší, celkem kvalitní, ale je mezi nimi poměrně dost stonků a větviček. V jednotlivých nálevech, kterých z tohoto čajíku „vyždímáte“ tak 5-6, se snoubí růžová, oranžová a žlutá barva, v každém nálevu s trochu jinou intenzitou, která je velmi závislá na délce louhování a teplotě vody. Chuťově je tento Pu-Erh neméně zajímavý, avšak musím říci, že na mě zpočátku moc příjemně nezapůsobil a zachutnal mi až na druhý pokus. I na chuti se nejspíše podílí uložení čaje v bambusu. Chuť je vyvážená, s příjemným a lehkým aftertastem, který může snadno zhořknout na jazyku, pokud čaj přelouhujete. Nevnímám však výraznější rušivé tóny a celkově ve mně čaj budí dobrý chuťový dojem, jeho vůně však mému nosu již tolik nelahodí, je prostě zvláštní, nezvyklá.

Dehong bamboo log Dehong bamboo log

Závěr: Zajímavý zelený Pu-Erh s nádechem exotiky, který za vyzkoušení určitě stojí. Jeho cena u Amany přesahující jen o 5 haléřů 1Kč za gram je celkem příjemná, takže nákup alespoň malého množství čajíku na zkoušku rozhodně doporučuji. Těm, kterým čajík zachutná a budou si chtít zakoupit celý „bamboo log“, doporučuji navštívit internetový obchod Yunnan Sourcing LLC, kde jej nakoupí včetně poštovného zhruba o 40% levněji, než u Amany. V době psaní článku měli v YS skladem ještě 5 kusů.

První 3 fotografie pocházejí z webu prodejce čajů a čajového příslušenství Yunnan Sourcing LLC a jsou použity se svolením autora.

9 komentářů: „Dehong bamboo log of raw Pu-Erh“

  1. Ahoj, koukal jsem na ten internetový obchod Yunnan Sourcing LLC a docela mě tam zaujaly jak čaje, tak jejich ceny 🙂 Chtěl jsem se zeptat, jako PC+AJ lama. K placení musím mít založený paypal účet? A nějaká vychytávka na kterou si dávat pozor? Díky 🙂

    To se mi líbí

  2. Ahoj,

    ja zvyknem platit cez bankovy účet – len sa musíš so Scottom dohodnúť. A nezabudni započítať poštovné – vychádza to cca 5 dolárov na koláč resp. 5 dolárov na pol kila balíčka (samotný balík má pol kila).

    Scott je mimochodom veľmi ochotný a, čo je najdôležitejšie, úprimný. Odporúčam opýtať sa ho čo pokladá v súčasnosti za najlepšie čaje čo má, on ti ich pár ponúkne a ty si už môžeš vybrať.

    Podľa môjho názoru to najlepšie čo teraz má sú čaje z továrne San Ho Tang – odporúčam buď Xi Zhi Hao v hnedých obaloch (mimoriadne kvalitné ale dosť drahé – koláč za ccz 1750 Czk vrátane poštovného, alebo Xi Zhi Hao Dragon Phoenix v cene cca 720 Czk vrátane poštovného. Pochopiteľne, toto sú kvalitnejšie čaje, ale myslím, že za sa za tú kvalitu oplatí priplatiť.

    Amana síce doviezla najmä čaje z najväčších továrni – Menghai, Xiaguan, ale bohužial kvalita ich produkcie za posledné 3-4 roky dramaticky upadla.

    To se mi líbí

  3. Díky za vyčerpávající odpověď, v orientaci mezi jednotlivými názvy a druhy puerhu zatim dost plavu.. 🙂 Nevím také, zda-li bych tyto kvalitní čaje nedegradoval svým postupem přípravy,nicméně z mého okolí jsem ochutnal kolem 15 druhů puerhu a některé mi chutnaly, některé méně, někdy jsem začal přicházet čaji na chuť a po 2 nebo po 3.. Taky mě hodně láká vyzkoušet jiný než český internetový obchod.

    To se mi líbí

  4. to Alfi: a ty čaje co doporučuješ myslíš spíše na uložení nebo i na okažitou spotřebu? Ještě jedna otázečka, jaký z čajů z yunnan sourcing bys mi doporučil…z toho,co jsem zatím ochutnal mi vyhovují zelené puerhy spíše bylinné než do ovocných tónů, vyrovnané a obzvlášť mi vyhovuje sladký aftertaste.

    To se mi líbí

  5. Rada : skús napísať priamo Scottovi na yunnansourcing@gmail.com a poziadať ho, nech ti odporučí vhodný pu-erh. Čo som skúsil, tak väčšinou odporučil z tých nie najdrahších. Kedze si písal, že nie si najlepší v AJ (to nie som ani ja), skús niečo ako :

    Scott,

    can you please suggest me some very good teas from your selection, since you know them much much more than anyone else ? (maybe 3-4 different sheng. I prefer pu-erh that have herbal background, not the fruity ones and I really love sweet aftertaste.

    Čo sa týka pu-erhu, neoplatí sa kupovať na uloženie malé množstvo. Lebo darmo si necháš 1-2 koláče na starnutie. Po 10 rokoch ich otvoríš, ochutnáš, zistíš, že sú vynikajúce a že máš 1 koláč.
    Takže skús si vybrať niekoľko (Scott má aj 25gramové vzorky), ochutnať a ak ti niektorý veľmi zachutí, tak z neho kúpiť viac kusov na odloženie. Až sa dostanem k dopísaniu článkov, jeden alebo dva z nich by mali byť o skladovaní puerhu v domácom prostredí.
    Ja som spočiatku nakúpil veľa rôznych koláčov lepšej kvality po jednom-dvoch kusov ale od tejto stratégie ustupujem a preferujem nakupovanie po 7mich, t.j. balených v originálnych bambusových obaloch (tzv. tongoch) – takže ak má niekto záujem o kvalitný pu-erh, niektorých neotvorených som možno ochotný vzdať sa 🙂

    Ešte poznámka : ak kupuješ od Scotta cez email, môžeš si skúsiť vyjednať zľavu. Do takých 10 percent by ti ju mal dať – ale záleží na tom, čo kupuješ a aké množstvo 🙂

    To se mi líbí

  6. Koukám, že se jedná o eBay, o což se docela zajímám. Již dříve jsem si chtěl přímo z eBay koupit čaje, ale neměl jsem tu jistotu a odvahu. Yunnan Sourcing bude pravděpodobně důvěryhodný zdroj čaje; nemáte zkušenosti s ostatními?

    A můžu se ještě zeptat, co to znamená ten jistý poplatek za převod na bankovní účet? Paypal by poplatky za převod neměl účtovat 🙂

    Díky (rozhodně téma na samostatný článek) 🙂

    To se mi líbí

  7. Poplatok : na Slovensku paypal nefunguje (resp. nie je naň možné poslať peniaze z účtu) takže som posielal peniaze bankovým prevodom a tam si strhli poplatok.

    Ale ako mi pisal Scott, paypal strháva poplatok tiež – od prijemcu.

    Ja som si cez Ebay kupil čaje z Dragon Tea House a Yunnan Sourcing, oboje to boli dobré ale YunnasSourcing je lepší 🙂

    http://stores.ebay.com/Yunnan-Sourcing-LLC
    http://stores.ebay.com/Dragon-Tea-House

    To se mi líbí

Zanechat odpověď

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

Logo WordPress.com

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

Twitter picture

Komentujete pomocí vašeho Twitter účtu. Odhlásit /  Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

Připojování k %s

%d blogerům se to líbí: