Yerba maté a já – Den první

Před několika málo dny, možná týdny, jsem se dal do „řeči“ (online) s jedním čajovým přítelem a hovořili jsme o maté, o obchodech, kde jej v ČR koupit, o benefitech, o nádobí, které se při přípravě používá, prostě o spoustě věcí.  Jelikož jsem maté nepil už roky a nikdy jsem neměl na jeho přípravu žádnou výbavu, začal jsem po těchto debatách uvažovat o tom, že si vše potřebné koupím. A nezůstalo jen u úvah…

Rozhodl jsem se, že vyzkouším efekt yerba maté (dále jen maté, jak je tento nápoj v ČR nejčastěji nazýván) na vlastní kůži a trochu maté a základní výbavu si zakoupím. Při mapování českého internetu jsem však zjistil, že kupovat maté má smysl snad jen na dvou e-shopech – PijuMate.cz a YerbaMarket.cz (ne, Oxalis fakt nepočítám jako místo, kde byste měli kupovat maté, pokud ho chcete pít pravidelně). První zmiňovaný je ryze český a provozovatelé sídlí v Brně, druhý má původ v Polsku a na jejich webu je to bohužel těžce znát. Stojí za ním ale velká polská společnost, takže nákupu se snad není třeba obávat (v podstatě jde o počeštěnou verzi e-shopu Poyerbani.pl s menší nabídkou a zpravidla vyššími cenami).

I když obvykle preferuju české obchody (pomiňme, že i PijuMate.cz zjevně dováží své zboží přes polského prostředníka), po přehlédnutí nabídky jsem se rozhodl nakoupit v tom polském. Nejenže má ve většině případů lepší ceny, ale má také velmi nízko odstupňovány slevy dle výše nákupu (za nákup nad 400 Kč máte již slevu 10 %) a k nákupu navíc dostanete na výběr z několika dárků (vybrat můžete např. keramickou kalabasu nebo půl kila maté, což vám vykompenzuje náklady na dopravu; ta je pak zdarma od nákupu převyšujícího 1900 Kč).

I přes počáteční nedůvěru pramenící převážně z velmi svérázně počeštěného webu jsem tak objednal u YerbaMarket.cz. Chtěl jsem totiž ideálně nějaký „starter pack“, kde bude vše. Na YerbaMarket.cz bylo z čeho vybírat, na PijuMate.cz sice mají kategorii „Výhodné starter sety“, ale nic tam není. Koupil jsem si sadu Rosamonte s kilovkou jejich „Selección Especial“, dřevěnou kalabasou z karobového dřeva okovanou hliníkem, nerezovou bombilou a malým balením porcovaného maté. K tomu jsem si vybral jako dárek od obchodu půlkilové balení Pajarito Elaborada.

Objednávku jsem provedl v sobotu, v pondělí ji odeslali (z Polska) a ve středu odpoledne mi ji zásilkovka DPD doručila. Zásilku jsem s nadšením rozbalil a byl jsem velmi pobaven výplní bránící tomu, aby vnitřek balíku hrkal. Šlo totiž o odřezky z výroby houbiček na nádobí. Kočka a 3,5letý syn z toho byli nadšeni.

Ze setu Rosamonte jsem nadšený zase já. Ta jejich nádobka se mi moc líbí, bombila je také kvalitní. Jen to maté mi zatím moc nevoní. Ještě včera jsem kalabasku „zajel“ a dnes ráno jsem začal s ostrým provozem a klasickým způsobem přípravy – kalabasa plná maté do 3/4, voda cca 65 °C, prolévat, dokud chutná. Prolil jsem takhle tím matéčkem v práci asi 1,5 litru vody a musím říct, že pozitivní efekty maté jsem zaznamenal téměř okamžitě. Jasněji mi to myslí, připadám si výkonnější, mám lepší náladu… A překonal jsem svůj osobní rekord v jedné hře na mobilu, zaměřené na rychlost a pozornost, hehe 🙂 Jen ta chuť. Sice mi nijak nevadí, nijak mě nepohoršuje, ale že bych si řekl „páni, to je lahoda“, to teda fakt ne. Ale to se poddá. Za ty příznivé účinky, které jsem zaznamenal fakt okamžitě, mi to stojí.

A co vy a maté? Pijete jej? Vnímáte na sobě jeho účinky? Jaké je vaše oblíbené? Kde jej kupujete? Tolik otázek… A žádné odpovědi 🙂

A ještě něco. Naprosto skvělý článek o maté v angličtině najdete na https://bebrainfit.com/yerba-mate-benefits/ 😉

Zanechat odpověď

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

Logo WordPress.com

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

Twitter picture

Komentujete pomocí vašeho Twitter účtu. Odhlásit /  Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

Připojování k %s

%d blogerům se to líbí: